AL-strona www (44)
Z zainteresowania rodzi się pasja, z pasji rodzi się pragnienie, a z pragnienia rodzi się kolekcja. Od początku istnienia Antykwariatu Latarnik trafiają do nas przedmioty nieodłącznie związaną z historią naszego pięknego miasta. Jak każda kolekcja, także i ta zaczęła się skromnie – od jednego proporczyka, przywiezionego z giełdy staroci, górniczego odznaczenia z dziadkowego kuferka, białego niedźwiedzia kupionego na jednej z wielu wypraw po książki.
Kiedyś były to przedmioty nieco zapomniane i wydawać by się mogło, nikomu nie potrzebne, obecnie są na nowo doceniane i stanowią ważną część zbiorów Antykwariatu Latarnik. Dzisiaj chcemy się podzielić naszą pasją i przedstawić część naszych zdobyczy. Większość z nich możecie obserwować na co dzień w naszym Antykwariacie, ale niektóre pokazujemy po raz pierwszy.
Na wystawie prezentujemy zbiory związane z Czeladzią. Od pocztówek, przez dokumenty, zdjęcia, odznaczenia po – chyba najbardziej rozpoznawalne oraz kojarzone z Czeladzią – józefowskie niedźwiedzie i inne pamiątki związane z fabryką ceramiki Józefów. Jeśli coś kolekcjonujecie lub jesteście w posiadaniu ciekawych artefaktów, dajcie znać. Bo w zbieraniu wcale nie rzeczy są najfajniejsze, a ludzie oraz historie, które za nimi stoją!
Patrycja i Wojciech Tarka
Na wystawę zapraszamy od 27.11.2023r. do 26.01.2024r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Nogajowej w Czeladzi.
_______________________________________________
Antykwariat Latarnik Wojciech Tarka jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.