AL-strona www (52)

Fantastyczny tydzień z Fantastycznymi Światami Wojciecha Siudmaka dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą wystawę i wzięli udział w sobotnim finisażu. P.S. wykład Antykwariusza – wersja skrócona nieco – jest dostępna poniżej… zerknijcie 😉

Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie, reprezentowany jest przez Dalego, Magritte’a i Chirico. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia oraz perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową perfekcją oraz wykraczającą poza normy wyobraźnią, fascynuje bogactwem intelektualnym.

Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim dewiza:

Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery.

Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Paul Guth, Francis Lai, Tadeusz Maliński, Guy Beart, Kim Stanley Robinson i wielu innych.

Federico Fellini: Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.

Jean-Jacques Annaud: Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu, wraz z nim marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością, SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.

George Lucas: Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.

Denis Villeneuve: Nikomu nie udało się jeszcze uchylić drzwi do przyszłości, ale Wojtek Siudmak już tam sięga swym wzrokiem obserwując, z zaciekawieniem boskie istoty żyjące w świecie, w którym ani czas, ani przestrzeń nie spełniają już podstawowych praw. Ten wielki artysta towarzyszy mi od chwili, gdy spojrzał na mnie niebieskimi oczyma jego człowiek pustyni. Od tamtego czasu trwam zawieszony w równowadze między dwoma światami – naszym i rzeczywistością Wojtka Siudmaka.

Polska
Siudmak czuje się za spadkobiercą sztuki fantastycznej, której ślady odnajdujemy już w malowidłach ściennych w grotach Lascaux, poprzez wizje Hieronima Boscha i surrealizm. Inspiruje go wszechświat oraz prace fizyków i astrofizyków. Uważa ich za awangardę naszych czasów, nie tylko naukową, ale i w pewnym sensie artystyczną.

Francja
Pierwsza jego wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w „Palais de Tokyo / Muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu”. Szczególnie prestiżowa była oficjalna wystawa na symbolizującej Paryż i Francję wieży Eiffla, z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to, oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, były częścią cyklu wystaw retrospektywnych.

W 2012 roku artysta ufundował Pokojową Nagrodę „Wieczna Miłość”.
Z jego inicjatywy powstał „Światowy Projekt Pokoju”, którego symbolem jest monument „Wieczna Miłość”, rzeźba, z brązu o wys. 4.5 m., odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie. W 2012r. artysta ufundował Nagrode Pokoju.„Wieczna Miłość”. Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1.09.2013. Laureatem został polski kompozytor Wojciech Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3.10.2014r. w Ambasadzie Polski w Paryżu, Janowi Tombinskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Watykanie . Trzecia Nagroda została przyznana 3.10.2015 na UAM w Poznaniu, filozofowi francuskiemu Prof. Remi Brague z Paryża. 3.10.2016 w Filharmonii Szczecin odbyła się, ceremonia wręczenia czwartej Nagrody Pokoju filozofowi George Weigel. Piątym laureatem Nagrody został 22 września 2019 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.